Розмір шрифту
Колір сайту

Відбувся міжнародний форум театрів ляльок "Казковий дивограй"

10.11.18
861

З 24 по 28 жовтня на базі Полтавського академічного обласного театру ляльок проходив соціально-мистецький проект «Міжнародний форум театрів ляльок «Казковий дивограй».

«Ідея створення Міжнародного форуму у нас будувалася на тому, що саме 28 жовтня 2018 року Полтавський академічний обласний театр ляльок відзначає 80-річчя від дня заснування. Для того, щоб всі здобутки, всі перемоги висвітлити якомога більше, було засновано соціально-мистецький проект «Міжнародний форум театрів ляльок «Казковий дивограй», - зауважила Тетяна Вітряк.

Полтава гостинно відчинила двері колективам із України, Білорусі, Молдови, Естонії. Протягом чотирьох днів на великій сцені театру оживали казки, які вчили малечу культурі інших народів, мудрості, щирості, сміливості і багатьом іншим моральним цінностям.

Форум складався із двох частин: творчої і лабораторної, що розгорталися паралельно.

Відкриття форуму відбулося 24 жовтня о 10:30, глядачів та учасників привітала директор Департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації, заслужений працівник культури України Валентина Вождаєнко, а згодом артисти дарували всім гарний настрій, радуючи своєю творчістю. На правах господарів та розпорядників Полтавський академічний обласний театр ляльок розпочав творчу частину виставою «Енеїда». Після вистави артисти отримали багато схвальних відгуків від колег із-за кордону та України. У перервах між виставами учасники брали участь у різноманітних майстер-класах. Лабораторна частина вирувала розмаїттям. Форумчани змогли перевірити не лише свої здібності в декоративно-прикладному мистецтві, виготовивши ляльку-мотанку, а ще й позбутися своїх дитячих страхів на майстер-класі драматургині, режисерки, дитячої письменниці Юліти Ран під назвою «Як стати героєм казки».

«Казковий дивограй» не обійшовся без участі талановитої молоді. До Полтави приїхали студенти ІІІ курсу, Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського, на чолі із художнім керівником, доцентом кафедри майстерності актора та режисури театру анімації Світланою Фесенко. Студенти показали дві вистави: «Свинопас», «Комедія дель арте», а також, у рамках лабораторної частини, провели майстер-клас «Створення образу у виставі рукавичною лялькою».

Не забували також і про дітей інклюзивного контингенту. Репертуар театру включає до свого списку виставу «Колискова для Сніжинки». Такі діти пізнають світ дещо інакше. Не завжди вербальний спосіб передачі інформації стає доцільним. І на допомогу йде МЕТАФОРА. Дитина знаходиться безпосередньо у самому серці сценічного дійства, є його головною частиною. Всі явища природи відбуваються на очах у малечі. За допомогою мови тіла актора, світлових та звукових ефектів ці діти вчаться сприймати і чути цей світ, знайомлячись з фактурою предметів та закономірностями їх появи і зникнення.

Учасники форуму були відзначені дипломами і пам’ятними сувенірами.

Театри ляльок із зарубіжжя привезли вистави своїми рідними мовами: румунською, білоруською, естонською мовами. На правах творчого експерименту перекладу до вистав не було, перед початком вказувався лише короткий зміст. Справжнім відкриттям виявилось те, що маленькі глядачі із захопленням дивилися і повністю поринали в сюжет. Діти як ніхто вбирають у себе все краще зі своєї культури, а також культури інших країн. Перегляд вистав іноземними мовами сприяє культурному вихованню справжнього європейця.

Звичайно, не обійшлося і без подарунків: закриття форуму співпало зі святкуванням вісімдесятирічного ювілею театру. До вітання долучилися заступник голови Полтавської обласної держаної адміністрації Микола Білокінь та директор Департаменту культури Полтавської облдержадміністрації заслужений працівник культури України Валентина Вождаєнко, які нагородили працівників театру почесними грамотами.

Теплі слова з побажаннями процвітання та творчості лунали з уст директорів театрів ляльок України.

Голова Харківського міжобласного відділення НСТД, заслужений артист України Ігор Арнаутов та відповідальний секретар Ганна Єнушевська відзначили творчий внесок працівників.

Народний артист України Олексій Рубінський приготував комедійний перформанс. На святі були присутні також ветерани театру, які все своє життя служать мистецтву. З вітальним номером у нас побували колеги із Полтавського академічного музично-драматичного театру ім. М. В. Гоголя, Дніпровський приватний театр ляльок «БІЛИЙ ЧАРІВНИК», Полтавська обласна філармонія, а також керівники обласних та міських закладів культури. Вісімдесят років – поважний вік, але попереду довга дорога, сповнена невідомих, цікавих подій. Дорога, повна відкриттів! І ми щасливі, що на цій дорозі один раз на два роки Міжнародний форум театрів ляльок «Казковий дивограй» буде збирати друзів та колег звідусіль. Об’єднавшись у велику театральну сімю ми, лялькарі, будемо і далі давати Казці крила, для того щоб вона постукала у багато дитячих душ і залишилася там аж до самої старості.