Квитки Ooline

Історія

Полтавський академічний обласний театр ляльок народився і взяв свій початок ще в далекому 1938 році. Ідея виникнення у Полтаві театру для дітей з'явилася у його першого директора М. Заславського, але втілити цю ідею і мрію в реальність виявилося не так легко: «Виникло багато питань щодо створення театру: де брати п'єси, ляльки, декорації. За допомогою я звернувся в Республіканський театр ляльок. Там мене познайомили з М. Тобілевич, яка дуже допомогла в організації нашого театру. Художник Р. Марголіна зробила ескізи декорацій і ляльок до першої вистави. Київські товариші рекомендували професіоналів-лялькарів Івана та Ларису Пронічевих. 26 вересня 1938 року ми отримали колишнє приміщення книжкового магазину по вулиці Фрунзе, 21. 29 жовтня 1938 р. театр показав першу виставу «Іван та Воля» Є. Яворського» - згадував засновник театру. Першим режисером і художнім керівником театру стала артистка Республіканського театру ляльок – З. Пігулович. У перший рік роботи молодого колективу ставляться такі постановки як: «Чарівна ялинка», «Троє поросят», «Гусеня». Високою сходинкою у творчості, щойно створеного театру, були постановки таких серйозних опер: «Запорожець за Дунаєм» (П. Гулак-Артемовський) та «Коза-Дереза» (М. Лисенко). Потужним поштовхом для розвитку лялькового мистецтва сприяло і поповнення творчого складу новими молодими акторами: Л. Костенко, Н. Холодій, С. Розенгурт, Р. Никоненко, В. Лукашевич, А. Даниско, Л. Литвин, М. Долуда-Кондратьєва, Ю. Кондратьєв. Під час гастролей в м. Лубни, Полтавський академічний обласний театр ляльок застає Велика Вітчизняна війна. У цей період театр розформовується і на час бойових дій припиняє свою діяльність. Після визволення Полтави від німецько-фашистських загарбників у 1943 році, Полтавський академічний обласний театр ляльок знову відновив свою роботу. Спочатку – при обласній філармонії, а в грудні 1944 року – починає працювати самостійно. Деякий час театр знаходиться за адресою:  Гончарний провулок, 10, а в листопаді 1946 року обласний виконком передає театру приміщення дитячої бібліотеки при школі № 1 по вулиці Ванцетті, 8.  У повоєнні роки директором театру стає Михайло Золотарьов, а режисером і художнім керівником актриса театру – Ліна Костенко. Працюють чудові художники: К. Посполітак (1945-1957 рр.) та заслужений працівник культури України Є. Орлова (1957-1982 рр.) і такі талановиті актори: Л. Широкова, О. Трафимюк, Ст. Маренич, О. Гресь, Ю. Кондратьєв.

У 1960 році театр нарешті отримує стаціонарне приміщення. А у вересні 1961 року, після капітального ремонту, святкує своє новосілля по вул. Жовтнева, 16. У цей період у театрі працюють талановиті актори – Діна Карюк, Лідія Широкова, Галина Нестеренко, Микола Борисов, Юрій Кондратьєв, Алла Дубова, Олександр Неласий, Катерина Бугайчук, Кіра Гутиря, Віктор Чернявський, В'ячеслав Сірик. Нові прем'єри, гастролі, театральні свята, творчі зустрічі – всім цим живе молодий колектив. Завдяки людям, які все своє життя присвятили служінню мистецтву, це – головний режисер М. С. Золотарьов, головний художник – Є. Орлова і режисер В. Сірик, творче життя колективу стає більш цікавим та насиченим. З 1978 року директором театру стає С. Ніколаєва. Завдяки її організаторським здібностям, 22 березня 1983 року Полтавський обласний театр ляльок відкривається у новому приміщенні «Палацу Казки», який вперше на Україні був побудований спеціально для театру ляльок.

З 1985 по 1991 роки театром керує П. Рямов. Працюють такі режисери: народний артист України В. Мірошниченко та заслужений артист України В. Кашперський. У 1990 році колектив театру ляльок був нагороджений обласною премією ім. П. Артеменка. Цього ж року театр вперше за час свого існування виїжджає за кордон, а саме до Польщі. З 1991 року директором театру стає заслужений працівник культури України В. Пилипенко, а з 1992 року головним режисером театру стає заслужений артист України А. Поляк. У 1997-1999 роках театр стає учасником Міжнародного фестивалю «Бєлгородська забава» з виставами «Ніч на Івана Купала» за М. Гоголем та «Енеїда» за І. Котляревським. Значущою подією стає участь у Міжнародному фестивалі у м. Тегеран, де колектив театру представив виставу «Ще раз про Червону Шапочку» (С. Єфремов, С. Коган).

У 2002 році директором театру призначається І. Чернікова, яка в першу чергу прагне розширити творчі можливості колективу, оновити матеріальну базу театру і залучити до роботи молодих фахівців. Завдяки новому керівнику репертуар поповнюється такими чудовими виставами як: «Різдвяна ніч» (М. Старицький за М. Гоголем), «Тигреня Петрик» (Г. Янушевська та Я. Вільковський), «Крила для Дюймовочки» (А. Усачов за Г.Х. Андерсеном), «Русалонька» (Д. Нуянзін за Г.Х. Андерсеном), «Лісова пісня» (О. Іноземцев за мотивами Л. Українки), «Антігона» (Софокл), «Пан Коцький» (С. Брижань, П. Гірник). Також розширюється фестивальна географія колективу.

В 2013 році, в дні святкування 75-річчя від дня заснування Полтавського академічного обласного театру ляльок, на базі театру відбувся перший Театральний проект «Зоряний шлях». Проект професійний театральний форум, на якому мистецтво театру ляльок представляли 15 театральних колективів з різних країн ближнього і дальнього зарубіжжя. Театральний проект «Зоряний шлях» настільки добре себе зарекомендував, що буквально по закінченню першого проекту керівництво театру почало отримувати заявки від різних театральних колективів на участь у другому проекті, який відбувся в 2015 році. ІІ-й Театральний проект «Зоряний шлях» проходив не тільки на базі театру ляльок, але й охопив сцену Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В. Гоголя, Полтавський міський парк – «Дендропарк», а також центральні площі міста Полтави. Репертуар обох проектів поєднав у собі найкращі вистави колективів-учасників, які були адресовані як маленьким, так і дорослим глядачам. Історія Театрального проекту «Зоряний шлях» продовжується і зараз.

Життя театру – це не тільки нові постановки, прем'єри, а ще й гастролі, на яких проходять творчі зустрічі, обмін досвідом, думками, новими тенденціями в розвитку сучасного мистецтва граючих ляльок. Так, за останні 10 років з творчістю полтавських лялькарів познайомилися глядачі та колективи-учасники міжнародних фестивалів театрів ляльок що проходили в Сербії, Болгарії, Литві, Туреччині, Тунісі, Азербайджані, Туркменістані, Вірменії, Естонії, Білорусії, Росії, Чорногорії. Таким чином Полтавський академічний обласний театр ляльок твердо і впевнено заявив світові про існування талановитого та багатогранного колективу серед театрів ляльок України.

Змінюється час, приходять нові актори, створюються нові вистави, які і напишуть вже нові сторінки історії славетного Полтавського академічного обласного театру ляльок.